Jak zestawiać stare meble z nowymi?

Jak zestawiać stare meble z nowymi?

Łączenie starych mebli z nowoczesnymi, to świetny sposób na stworzenie interesującego i unikalnego wnętrza. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w efektywnym zestawianiu starych mebli w stylu vintage lub antyków wyszperanych na targach staroci albo odziedziczonych po przodkach z nowymi funkcjonalnymi meblami.

Jak zestawiać stare meble z nowymi?

Określ ogólny klimat i wybierz styl

Pierwszym krokiem do stworzenia wspaniałego wystroju wnętrza, który łączy stary i nowy wystrój, jest określenie ogólnego klimatu, jaki chcesz uzyskać. Zastanów się, czy wolisz styl klasyczny czy raczej nowoczesny, rustykalny czy eklektyczny, elegancki czy zrelaksowany, zachowawczy czy  niekonwencjonalny? Wybierz meble i dodatki, które pasują do tego stylu.

Poszukaj inspiracji

Zastanawiając się, jaki wygląd wnętrza chcesz osiągnąć, dobrze jest poszukać inspiracji. Możesz gromadzić Print Screeny w osobnym folderze na komputerze, możesz też wycinać obrazki z magazynów wnętrzarskich i katalogów. Dobrym sposobem jest też utworzenie tablic z inspiracjami na portalu Pinterest. Kiedy zgromadzisz kilka inspiracji w jednym miejscu, łatwiej będzie przyjrzeć się wszystkim i zdecydować, co najbardziej ci się podoba i w którą stronę chcesz podążać.

Pamiętaj o równowadze i proporcjach

Meble, które znajdują się w jednym pomieszczeniu powinny odnosić się do siebie nawzajem. Łącząc przedmioty w stylu vintage z nowoczesnymi meblami i dodatkami, warto dążyć do spójności, dzięki czemu efekt końcowy będzie stylowy i interesujący, a nie chaotyczny.

Mieszając różne style w tej samej przestrzeni, należy znaleźć równowagę między liczbą użytych elementów. Warto skorzystać z zasady 80/20, która pomaga zachować taką równowagę. Dołóż 20 procent zabytkowych mebli i ozdób do 80 procent nowoczesnych przedmiotów.

Na 20 procent zabytkowych akcentów może składać się jeden duży mebel. Mogą to być również mniejsze detale, takie jak pozłacane lustro w stylu francuskim, które dodaje wnętrzu  charakteru i pięknie odbija światło, stare ramki na zdjęcia, oprawione w skórę pamiętniki czy niesamowity zegar dziadka.

Jeden wyrazisty element albo mniejsze akcenty

Jednym z najprostszych sposobów, by takie połączenie zadziałało, jest dodanie do nowoczesnego wnętrza jednego lub kilku elementów w stylu vintage lub antyków.

Jeśli zależy ci na maksymalnym efekcie, zastosuj duży, odważny i wyrazisty element. Może to być zabytkowa szafa, masywna komoda, zagłówek w stylu barokowym lub Art Deco albo duży drewniany wiejski stół.

Strategia ta sprawdza się szczególnie dobrze w neutralnej przestrzeni, która potrzebuje centralnego punktu lub dramatyzmu, które można osiągnąć się poprzez kontrast starego z nowym. Formuła ta może działać również w przypadku dużych elementów dekoracyjnych, takich jak gigantyczne francuskie pozłacane lustro lub masywny dywan w stylu vintage umieszczony we współczesnym salonie.

Jeśli nie masz ochoty lub budżetu na stworzenie dramatu na dużą skalę z efektownym antycznym punktem centralnym, zacznij od małych mebli, takich jak stoliki kawowe i drewniane taborety lub elementów dekoracyjnych, takich jak lustra, lampy czy dywany.

Wprowadź kontrast

Mieszanie nowoczesnych i zabytkowych stylów mebli polega na kontrastach. Zabytkowe żyrandole i klasyczne lustra można połączyć z nowoczesną sofą. Możesz też zestawić stary, drewniany stół z nowoczesnymi krzesłami z metalowymi nogami. Możesz zacząć od okazałego punktu centralnego w stylu vintage, takiego jak drewniany stół jadalny.

Lampy to jeden z najprostszych sposobów łączenia starego z nowym. Jeśli nie masz pewności, jak połączyć zabytkowe i nowoczesne meble, pomyśl o zastosowaniu żyrandolu ze szkła Tiffany w stylu secesyjnym we współczesnej przestrzeni. Albo postaw nowoczesną lampkę na zabytkowej komodzie.

Dopasuj kolorystykę

Jednym z wyzwań związanych z łączeniem starych i nowych elementów jest wymyślenie, jak sprawić, by mieszanka epok i stylów współgrała ze sobą, zachowując przy tym ogólne poczucie spójności.

Zidentyfikuj te elementy, które będą wspólne dla mebli vintage i tych nowoczesnych i pozwolą zestawiać je ze sobą. Punktem wspólnym może być kolor lub faktura. Wykorzystaj ten element jako punkt wyjścia do tworzenia spójnej aranżacji. Czasem najłatwiejszym sposobem na zintegrowanie różnych elementów jest połączenie ich przy użyciu tej samej palety kolorów lub poprzez powtarzanie wzoru lub wspólnego schematu kolorów.

Zapomnij o czasach kupowania zestawu do salonu z pasującą sofą i fotelami. Wyrafinowanym sposobem na stworzenie designerskiego wnętrza jest wybór elementów, które się uzupełniają, ale nie są jednakowe. Najciekawiej wyglądają faktury, które współgrają ze sobą, a ich spójna paleta kolorów powtarza się w całym wnętrzu, ale każdy element pozostaje samodzielny.

Wybierz kolory, które pasują do siebie i tworzą spójną paletę. Możesz użyć starych mebli jako akcentu kolorystycznego lub zestawić je z nowymi meblami o podobnej kolorystyce. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wprowadzanych kolorów, aby uniknąć chaosu w wyglądzie wnętrza.

Możesz wybrać dwa żywe odcienie, które walczą o dominację, takie jak zieleń dżungli i łupkowy niebieski. Albo zdecydować się na jeden dominujący odcień, który będzie się powtarzał w wielu tonach.

Używaj tekstur i warstw

Elementy w stylu vintage mogą być świetnym dodatkiem, jednak zbyt duża ich ilość może stworzyć chaos. Połącz je z gładkimi, nieskazitelnymi powierzchniami i jedwabistymi teksturami, aby uzyskać właściwy efekt. Wypróbuj na przykład nową jedwabną poduszkę na zniszczonym skórzanym krześle lub nowoczesny wzór obicia na upcyklingowanej starej otomanie.

Kombinuj z różnymi teksturami i materiałami, aby uzyskać interesującą aranżację. Współczesne tkaniny i kolory mogą znakomicie wypełnić lukę pomiędzy stylami.

Wprowadź naturalne tekstury, takie jak skóra, sztuczne futro, wełna i len, aby stworzyć bardziej luksusowy nastrój. Aby uzyskać przytulne otoczenie, ułóż warstwę okazałych narzut i poduszek oraz włącz szereg lamp.

Pamiętaj o funkcjonalności

Szukaj równowagi między wyglądem a funkcjonalnością. Upewnij się, że meble służą swojemu celowi i spełniają wymagania użytkowe. Zestawiaj stare meble o dekoracyjnym charakterze z nowoczesnymi i praktycznymi elementami.

Funkcjonalność starych przedmiotów możesz poprawić  malując i odnawiając meble vintage albo dodając współczesną tapicerkę do zabytkowej ramy łóżka czy fotela.

Udekoruj ściany

Łącząc stare z nowym warto pamietać o ozdobie ścian. Nie powinny pozostać puste. Kilka dużych obrazów lub nowoczesnych plakatów sprawi, że pokój zyska osobowość. Możesz też przeznaczyć jedną ścianę na galerię wielu mniejszych obrazów i zdjęć.

Dzieła sztuki, poduszki i przedmioty dekoracyjne są jak biżuteria dla wnętrza, stanowią kolejną wizualną warstwę.

Eksperymentuj

Nie bój się próbować nieoczywistych zestawień, łączyć różnych inspiracji. Eksperymentuj i puść wodze fantazji. Twoja kreatywność i twoje osobiste preferencje będą najlepszym punktem spajającym wnętrze.

Jeśli zależy ci na spektakularnym efekcie, możesz go osiągnąć zmieniając przeznaczenie niektórych  przedmiotów: zamień stare krzesło z oparciem drabiny w stolik nocny albo zabytkową walizkę w stolik kawowy.

Wnętrze może odbijać twoją osobowość i prezentować twoje upodobania. Porzuć marzenie o doskonałości i pobaw się swoją przestrzenią. Efekty tych zabaw mogą cię mile zaskoczyć.

Udane połączenie stylu vintage i nowoczesnego może dodać głębi i bogactwa wnętrzu w którym mieszkasz. Zestawianie mebli o zupełnie różnych stylach może stworzyć interesujący kontrast. A mieszanka stylów może nadać twojemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

 

Podobne artykuły