Wełna skalna – z czego jest produkowana?

Wełna skalna – z czego jest produkowana?

Wełna skalna to produkt zaliczany do kompozytów stosowanych w szeroko pojętej termoizolacji budowlanej. Jest to jeden z dwóch podstawowych typów wełny mineralnej. Drugim jest wełna szklana. Do produkcji wełny skalnej używane są surowce pochodzenia naturalnego, takie jak kruszywa wapienne, bazalt, gabro i dolomit.

Produkcja wełny skalnej odbywa się w niezwykle wysokich temperaturach – powyżej 1400 stopni Celsjusza. W takich warunkach roztopione surowce zyskują włóknistą postać, której wełna zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości. Następnie są scalane za pomocą specjalnych spoin oraz impregnowane w celu nadania odpowiednich właściwości hydrofobowych czy ognioodpornych.

Cechy wełny skalnej

To, że tak często wełna skalna wybierana jest do ocieplania domów i poddaszy, wynika przede wszystkim z jej wyjątkowych właściwości, takich jak:

  • Izolacja termiczna – jest to jeden z najlepszych izolatorów termicznych, który zimą zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach, a latem chroni przed zbytnim nagrzaniem domu.

  • Odporność na ogień – do 1000 stopni Celsjusza.

  • Izolacja akustyczna – wełna skalna wspaniale tłumi dźwięki, dlatego świetnie nadaje się do izolacji podłóg na wyższych kondygnacjach oraz izolacji dachów.

  • Właściwości hydrofobowe – wełna nie absorbuje wody i umożliwia odparowywanie wilgoci, co zapewnia odpowiednią wentylację domu.

To jednak nie wszystkie pozytywne cechy wełny skalnej. Dużo ciekawych informacji w tym zakresie, można znaleźć na https://skalnawelna.com.pl/z-czego-produkuje-sie-welne-skalna. Warto przy tym nadmienić, że jej właściwości izolacyjne zachowują wysokie parametry nawet po 55 latach użytkowania. Czyli jest materiałem niezwykle odpornym i wytrzymałym.

Wełna skalna – z czego jest produkowana?

Jakie jeszcze zalety ma wełna skalna?

Olbrzymią zaletą wełny skalnej jest także to, że jest to materiał podlegający recyklingowi. Czyli stosując ocieplenie z wełny skalnej, wspieramy ochronę środowiska, ponieważ nie dość, że jest to materiał wykonany z naturalnych surowców, to na dodatek podlega on powtórnemu recyklingowi. Na przykład sprzedane produkty ROCKWOOL w 70 procentach są poddawane ponownemu przetwórstwu i regeneracji.

Podobne artykuły